Wyłącz wersję tekstową

Rybnicki Jedwabny Szlak - wspomnienie wystawy

ISS: Skąd inspiracja tak delikatnym i pięknym materiałem?

Mirosława: W pewnym momencie życia znalazłam się na „Rybnickim jedwabnym szlaku”.

Grupa malarska Marii Malczewskiej kilka lat wcześniej próbowała swoich sił w tej dziedzinie pod kierunkiem Krystyny Komorowskiej. Wszystkie Panie opowiadały z takim zachwytem, że wzbudziło to moją ciekawość. Już na pierwszej lekcji wiedziałam, że to jest TO.

Praca z takim materiałem jak jedwab, którego historia jest prawie tak stara jak cywilizacja, jest w 100% naturalny, delikatny, ale zadziwiająco mocny, a poza tym niesamowicie chętnie przyjmuje barwy i zachowuje je na zawsze, jest czymś podniosłym i magicznym.

 

ISS: W jakich okolicznościach tworzy Pani swoje dzieła i jak długo to trwa?

Mirosława: Pomysły na chusty przychodzą zwykle w nocy między 4, a 6 godziną. Kiedy wiem jak ma wyglądać całość, szkicuję, wyciągam kształty guttą, dobieram kolory… Często efekt bywa zaskakujący, barwy łączą się lub tworzą interesujące „zacieki”.

Gotowy wyrób powstaje około 2-3 dni. Równocześnie robię kilka prac, gdyż technologia wymaga pozostawienia do wyschnięcia i pozwala dokładnie wszystko przemyśleć.

 

ISS: Czym zajmuje się Jedwabna Pracownia. Co można w niej zamówić?

Mirosława: Jedwabna Pracownia powstała dzięki pomocy programu europejskiego „Ty też możesz!”, skierowanego do osób niepracujących po 50 roku życia.

W mojej pracowni można zakupić gotowy szal, chustę lub apaszkę. Można zamówić wyrób według indywidualnego zamówienia (w tej samej cenie).

Mam możliwość zapraszania do pracowni osób, które chcą same spróbować malarstwa na jedwabiu, a równocześnie uzyskać przydatny każdej kobiecie szal lub chustę.

Zdarzyło mi się malować klosz do eleganckiej lampy, lub tworzyć kupony na sukienki.

Na zlecenie Wydziału Promocji Miasta Rybnika wykonałam chusty z nowymi symbolami graficznymi naszego miasta, sprawiło mi to wielką przyjemność, wyszły świetnie!

Latem wprowadziłam ręcznie malowane t-shirty. Obecnie mam kolekcję koszulek z obrazami „kobiet Picassa”, wykonanymi niezwykle starannie i w pięknych barwach.

Biorę pełną odpowiedzialność za jakość zakupionych u mnie towarów.

ISS: Dziękujemy za opowieść i życzymy spełnienia.
Mirosława: Z wzajemnoscią, dziękuję.

Jedwabna Pracownia mieści się w Rybniku przy ul. Św.Jana 7/5
https://www.facebook.com/Jedwabna-Pracownia-181739489253664/

Tagi: 
Nie